Recenze

LG G2 je loňská vlajková loď společnosti LG. Nabídne velmi zajímavé parametry v poměrně kompaktním těle a za rozumnou cenu. Pojďme se blíže podívat, jestli je v tom nějaký háček nebo LG opravdu předhonilo své konkurenty.

LG G2

Design a konstrukce

Vzhled telefonu je poměrně originální. Telefon totiž sází na velmi tenké rámečky a žádné zbytečné místo okolo. Díky tomu je vzhledem k velikosti displeje nečekaně kompaktní. Za výhodu také považuji zakulacené rohy, díky kterým telefon neřeže zbytečně do rukou. Ovladatelnost jednou rukou je na hraně, osoby s menšími rukami tak mohou mít problém.

Přední straně dominuje displej velký displej, na horní části najdeme přední kamerku s rozlišením 2MPx, notifikační diodu a mřížku předního reproduktoru. Notifikační dioda má několik barev pro každou událost a i na sluníčku je dostatečně viditelná.

Pokud přejdeme na hrany telefonu, pravděpodobně zde budeme hledat tlačítka. Žádné zde ale nejsou. Telefon má všechna tlačítka na zadní straně. Na pravé straně najdeme pouze slot na SIM kartu. Na horní straně infraport sloužící pro ovládání například televize.

Spodní strana je zajímavější, jsou zde dvě mřížky, ale pouze jedna je výstup reproduktoru, druhá je pouze na okrasu. Mezi nimi se nachází microUSB konektor pro nabíjení a na okraji 3.5mm jack pro připojení sluchátek.

Zadní strana obsahuje fotoaparát a právě tlačítka na ovládání hlasitosti a vypínání. Jsou udělána poměrně kvalitně a jejich používání je o zvyku. Já jsem si zvykl a nedělá mi to problém. Nakonec zde najdeme přisvětlovací LED diodu, která dokáže dobře osvítit i menší místnost a jde použít v noci jako baterka.

Celkově bych konstrukci zhodnotil jako povedenou. Je velmi pevná, nikde nic nevrže a i po roce používání je telefon stále ve velmi dobrém stavu.

LG G2
LG G2
LG G2

Displej

Displej už jsme v recenzi nakousli. Nabídne uhlopříčku 5.2 palce, FullHD rozlišení a technologii IPS. Musím říct, že se jedná o jeden z nejlepších displejů, co jsem mezi telefony viděl. Nabídne krásné barvy, skvělé pozorovací úhly a výborný jas. Nedělalo mi problém telefon využívat ani v létě při ostrém slunku. Displej je kryt odolným sklíčkem Gorilla glass 2. Přesto se telefon během roku používání poškrábal, nicméně ne nijak extrémně a vzhledem k tomu že nepoužívám pouzdro a telefon mi několikrát spadl, to považuji za velmi dobré.

Hardware

Telefon pohání moderní procesor z dílny Qualcommu, konkrétně se jedná o model Snapdragon 800, který má 4 jádra na frekvenci 2.26GHz. Telefonu sekunduje grafický čip Adreno 330 a 2GB operační paměti RAM. V době vydání to byl prakticky nejvýkonnější hardware, co jste mohli v telefonu líbit. I dnes je to stále nadprůměrný procesor, který stále rozjede velmi slušně většinu aplikací a her. Po spuštění je k dispozici téměř 1GB RAM, při běžném použití je pak k dispozici přibližně 600 – 800MB. Telefon má tedy stále rezervu. O tom jak je výkonný oproti aktuálním telefonům si lze udělat obrázek díky výsledku z Antutu benchmark, což je aplikace na otestování výkonu telefonu.

Baterie telefonu má kapacitu 3000mAh, což je vzhledem k parametrům nadprůměr a G2 se může pyšnit solidní výdrží. Z praxe mohu říct, že dosahuje více než 5 hodin zapnutého displeje po dobu jednoho dne. Samozřejmě se stářím se výdrž telefonu snižuje, a když byl nový, byl schopný se dostat takřka na 7 hodin. Aktuální vlajkové lodě mají často baterii o stejné kapacitě, jenže výkonnější procesory a displeje s větším rozlišením baterii ždímají více. Proto je G2 co do výdrže stále skvělá volba.

Software

V době, kdy byl telefon vydán, byl k dispozici Android ve verzi 4.2. LG ho postupně aktualizovalo a nyní je k dispozici verze 5.0. A jelikož recenzí s původním Androidem je spoustu, budu se zabývat právě novou verzí. Na tu je oblečená velmi pohledná a svižná nadstavba od LG.

První zajímavost začíná při rozsvěcení displeje, který můžeme rozsvítit dvojitým poklepáním na displej. To velmi zjednodušuje používání a tlačítko vzadu tak nebudete skoro používat. Je to velmi návykové a efektní. Přivítá nás zamčená obrazovka, na které je velmi pěkný efekt počasí, dále zde jsou klasicky hodiny, datum a notifikace, případně ovládání hudebního přehrávače.

Po odemknutí se dostaneme na hlavní plochu. Těch může být celkem sedm, umisťovat na ně můžeme jak ikonky, tak widgety. LG jich několik přidalo, velmi užitečný je například spouštěč zadní svítilny, potěší také hezký widget s počasím a hodinami.

Prostřední tlačítko ve spodní liště nás přesune do seznamu aplikací. Ten je klasický s mřížkou 5x5 a horizontálním stránkováním. Animace je běžný posun. Jednoduché, přehledné, funkční, není co dodat.

Podíváme se také do notifikační lišty. Zde nalezneme rychlé přepínače, které jsou v jednom řádku a díky tomu jsou mnohem přehlednější a lépe dostupné než ty u klasického Androidu, tam jsou totiž roztaženy na několik řádků. Dále je zde ovládání jasu a hlasitosti, což oceňuji vzhledem k tlačítkům na zádech, které jsou ne vždy dostupné.

Nastavení je přehledné a jednoduché, oceňuji že LG nevymýšlelo žádné zbytečnosti. Naopak jsou zde poměrně rozumná nastavení které u běžného Androidu nejsou.

Odezva je poměrně slušná, ikdyž by to mohlo být lepší. Na spuštění některých aplikací se čeká až několik vteřin, což mi nepřijde moc dobré. Přijde mi to škoda, jinak mám z telefonu dobrý pocit. Zkoušel jsem na něj nahrát čistý Android a tam s rychlostí problém nebyl. Je to tedy opravdu o špatné optimalizaci a LG by se mělo pochlapit.

LG G2
LG G2
LG G2
LG G2
LG G2
LG G2

Fotoaparát

Velkou výhodou telefonu je jeho fotoaparát. Nabídne rozlišení 13MPx a optickou stabilizaci, což u telefonu není zas tak často k vidění. Díky tomu jsou snímky velmi ostré a není problém vyfotit povedenou fotku i za tmy. Jeho slabinou je rychlost ostření. Telefonu to trvá dost dlouho, a pokud potřebujete rychle vyfotit kvalitní fotku, je to problém. Opravdu to chce čas a trpělivost.

LG G2
LG G2
LG G2
LG G2
LG G2
LG G2

Celkové zhodnocení

Telefon rozhodně doporučuji. Po dobu jednoho roku mi byl spolehlivým společníkem, který mě takřka nikdy nezklamal. Radost mi dělá zejména kvalitní fotoaparát a slušná výdrž baterky. Rychlost také není špatná, až na to spouštění aplikací. Máme tu tedy velmi povedený telefon s několika poměrně zbytečnými chybkami.

Klady a zápory

+ Kvalitní displej
+ Slušný herní a aplikační výkon
+ Kvalitní fotoaparát
+ Dlouhá výdrž baterie
+ Notifikační dioda

- Fotoaparát ostří dlouho
- Pomalé spouštění aplikací
- Nerozšiřitelná paměť